top of page
Special Effects

בוקר חדשנות

איך יראה עתיד הרפואה בשנים הקרובות?

ברוכים הבאים לבוקר של חדשנות בבריאות וברפואה!
אנחנו שמחים להכיר לכם את מערך החדשנות, ולהגיש את החידושים שקורמים עור וגידים כבר היום בכללית - גוף הבריאות הגדול בישראל, ולתת לכם הצצה לעתיד הבריאות בארץ ובעולם. אנו מקווים שתתרשמו שעתיד הרפואה – כבר כאן.

כאן תוכלו למצוא את הפרטים על מובילי תחומי רפואת העתיד בכללית, תמונות, סרטונים וחומרים לשימושכם.

בעקבות ההיכרות היום, נשמח לקיים מפגשי עומק בכל אחד מהתחומים בהם תמצאו עניין, ולהפגיש אתכם עם החוקרים, הקלינאים והמטופלים אשר יסייעו להנגיש את הפעילות שלנו בכתבות ייעודיות.

על מערך החדשנות של כללית:

כללית חדשנות היא זרוע החדשנות והמחקר של כללית, ארגון הבריאות המוביל בישראל עם למעלה מ-4.9 מיליון חברים. על ידי שילוב חזית המדע, מידע רפואי וידע קליני לתובנות חדשניות וכלי בריאות דיגיטליים, כללית חדשנות שואפת לעצב מחדש את הטיפול הרפואי לכדי טיפול מדויק, מותאם אישית, מנבא, יוזם ומונע.

בכדי לפתח כלים חדשים אלה, כללית עושה שימוש מושכל וזהיר במסד הנתונים הייחודי שלה, הכולל מעל 30 שנים של נתונים דיגיטליים על לקוחותיה, הכוללים מידע מגוון, לאורך כל הרצף הטיפולי, מרשומות רפואיות של מרפאות הקהילה ובתי החולים, בדיקות המעבדה, הדימות, בתי המרקחת ועוד.

מעמדנו הייחודי כמרכז מצוינות ושת"פ של ארגון הבריאות העולמי (WHO), ומרכז שותף של אונ' הרווארד, והקשרים המתמשכים שלנו עם קובעי מדיניות וגופי בריאות ברחבי העולם, מאפשרים לנו להיות בחזית המדע ומדיניות הבריאות, לאגם תובנות משמעותיות מהעולם עבור מטופלינו, ולהשתמש בתובנות שלנו עבור חולים בארץ וברחבי העולם.
אנו משתפים פעולה עם תעשיות גלובליות, מרכזים אקדמיים ושירותי בריאות מובילים, במחקר פורץ דרך והבאת פתרונות חדשניים לשימוש גלובלי, ונמהווים את שער הכניסה לשיתופי פעולה עם כללית.
מטרתנו היא להגדיר מחדש את שירותי הבריאות של המחר, כבר היום.

DSC02766.jpg

תוכן בוקר חדשנות בבריאות וברפואה

פרופסור רן בליצר, סמנכ"ל וראש מערך החדשנות בכללית

דמיינו מצב שבו היתה לכם יכולת, כוח מיוחד, להסתכל קדימה בזמן ולראות שמשהו רע הולך לקרות לאדם מסוים ולכם יש אפשרות למלט אותו מהסכנה – מה הייתם עושים עם כח על שכזה? כעת – תארו לעצמכם שהכח המיוחד הזה ניתן לרופא שלכם. תארו לעצמכם שבמקום שאתם תפנו לרופאה בשל כאב וקושי תפקודי, היא תתקשר אליכם מיוזמתה בבוקר ותעדכן שלפי הנתונים שבידיה צפוי לכם בחודש הקרוב אירוע משמעותי – לבבי, מוחי, או אחר, ולכן עליכם לסור למרפאה כדי לקבל מענה שבסבירות גבוהה ימנע את האירוע מלקרות.

זה אינו מדע בדיוני – כך אנו נותנים כבר היום מענה רפואי ללקוחות כללית, בריאים וחולים כאחד, והגענו לכך בעשור וחצי של פריצות דרך מדעיות וקליניות.
בכללית חדשנות פועלים אנשי המקצוע המובילים בתחומם לפתח מדי יום את תחומי רפואת העתיד, בדגש על רפואה מנבאת ויוזמת, מבוססת AI, רפואה גנומית מותאמת אישית, רפואה מעצבת התנהגות מבוססת נתונים, ורפואה מבוססת ערך. אנו מקימים מרכזי חדשנות ומחקר לכל רוחב הארגון, בבתי החולים והקהילה, ומרחיבים שיתופי פעולה עם מיטב המוחות בארץ ובעולם. המטרה שלנו אחת – לתת את הטיפול הנכון – מונע ומרפא, למטופל הנכון, בזמן הנכון, כבר בנסיון הראשון.

בביקור היום נתעדכן מה כבר קורה בתחומים אלו, ומה עוד צפוי לנו בעתיד הקרוב.

תמונה להורדה | אימייל:  rbalicer@clalit.org.il

Prof. Ran Balicer.jpg

רעות אוחנה, סגנית ראש מערך החדשנות בכללית

מערכת בריאות לומדת היא התפיסה המובילה בארגוני בריאות מובילים בעולם. המשמעות היא שכל תהליך של הטמעה או פיתוח של מוצרים ושירותים חדשים כוללים למידה וחקר שמטייבים את השלבים הבאים. 
הבסיס שלנו בכללית חדשנות הוא מכון כללית למחקר - צוותי מדעני הנתונים, האפידמיולוגים, החוקרים, והאנליסטים שלא רק מבצעים בעצמם את המחקרים, אלא גם מקדמים מחקר בכל כללית ומשתפים פעולה עם מיטב המוחות בעולם.
בראיה קדימה, השאיפה שלנו היא לוודא שכל בדיקה או הליך רפואי יהיו דיגיטליים, ומערכות בינה מלאכותית ימצו מהם את כלל התובנות הגלומות בהם. הדאטה הקיים מאפשר לנו כבר כיום לבצע מחקרים מעמיקים להענקת הטיפול הרפואי האיכותי והמתקדם ביותר לכל לקוחותינו.

על מנת לקדם תפיסה זו, אנחנו מבצעים שיתופי פעולה מחקריים הן עם המרכזים האקדמיים בארץ ובחו"ל, עם חברות רב-לאומיות, כמו גם עם חברות ההזנק.

נציג בין השאר את תכנית הדגל שלנו למחקר פורץ דרך - רומ"ח (רופא מצטיין חוקר), המאפשרת שילוב כוחות של חוקרים מהאקדמיה עם קלינאי כללית, כדוגמה למכפילי כוח שמאפשרים קידום משמעותי של המחקר בכללית.


 

תמונה להורדה | אימייל: reut.ohana@clalit.org.il 

Reut Ohana.jpg

ד"ר נעה דגן, מנהלת המחלקה לרפואה מבוססת בינה מלאכותית, כללית חדשנות
וד"ר דורון נצר, ראש אגף רפואה בקהילה, כללית

הבינה המלאכותית כבר כאן!

שילוב AI ברפואה אינו מקרי או פתאומי. הוא תוצר של שנות השקעה רבות במחקרים, בפיתוח ובצבירת ידע שהבשילו לכלים שיכולים להגיע כעת לכלל האוכלוסייה.

כיום משלבת כללית טכנולוגיה מתקדמת כדי לתת שירות רפואי מיטבי ללקוחות שלה במגוון רחב של תחומים. אחת מאותן הטכנולוגיות C-Pi - פלטפורמת AI יחידה מסוגה שמיועדת לרפואת המשפחה.

 המערכת החדשנית שפותחה בכללית Clalit Proactive-Preventive Interventions מבוססת על בינה מלאכותית ועל Big-Data ומאפשרת לרופאי משפחה להעניק רפואה יוזמת ומותאמת אישית.

המשך...

תמונה להורדה | אימייל: noada@clalit.org.il | סרטון C-Pi  להורדה | תמונה C-Pi

Noa Dagan.jpeg

ד"ר עדי ברלינר סנדריי, מנהלת היחידה להיענות מטופלים מבוססת נתונים ו-AI, כללית חדשנות

היענות נמוכה לטיפול, הימנעות מביצוע בדיקות תקופתיות והתעלמות מסימני אזהרה גופניים: למרות שהרפואה התקדמה מאוד בעשורים האחרונים, נראה היה שאת ההתנהגות של המטופלים אף אחד לא באמת הצליח לשנות – רק כ-50% מהמטופלים פועלים בהתאם להוראות הטיפול שהומלצו להם, ומשלמים על כך מחיר כבד בבריאותם.

הגברת ההיענות לטיפול נחשבת ל״גביע הקדוש״ של כל מערכת הבריאות. ישנו חיפוש מתמשך אחר 'נשק סודי' שיביא למהפיכה בתחום הזה. בשנים האחרונות, עם התפתחות הטכנולוגיה ותחום ה-Healthtech ישנה הבנה שיש לה פוטנציאל אדיר להביא לשינוי בתחום. אך גם לטכנולוגיה היה חסר אותו רכיב שיביא לשינוי המיוחל. את אותה דחיפה בדיוק יכול לתת תחום מדעי ההתנהגות, אשר מאפשר להגיע לאנשים במקום הנכון ובזמן הנכון.


להמשך...

תמונה להורדה | אימייל: adibe6@clalit.org.il | סרטון PALME | סרטון NO-SHOW

 

Adi Berliner.jpeg

פרופ' שי בן שחר, מנהל המחלקה לרפואה מותאמת אישית גנומית, כללית חדשנות

כשמדברים על המלצות ואיתור מחלות מבעוד מועד, ישנו מרכיב משמעותי מאוד שעשוי לסייע באבחון בטיפול מוקדמים במקרים רבים: המרכיב הגנטי. אנחנו יודעים כיום לאתר באמצעות בדיקות גנטיות האם מטופל נמצא בסיכון למחלה מסוימת, והאם ניתן לנטר את המחלה ולטפל בה מבעוד מועד. כך, לדוגמה, בשנים האחרונות מתבצעות בדיקות לאיתור סרטן BRCA  לנשים שעלולות להימצא בסיכון לפי מוצאן. אנחנו מזהים אצל 11% מהן את הגן הרלוונטי, ואז מבצעים מעקב מגיל צעיר, ויכולים לאתר את המחלה ואפילו למנוע אותה. בדיקה פשוטה יכולה להציל חיים. חשוב להדגיש בהקשר זה כי אנחנו פונים ישירות למטופלות שנמצא כי הן עלולות להימצא בסיכון לחלות, אך כל מטופלת ממוצא רלוונטי המעוניינת להיבדק יכולה לעשות זאת בבדיקת דם פשוטה, כחלק מסל הבריאות. 
 

להמשך...

תמונה להורדה | אימייל: shayb@clalit.org.il

Prof. Shai Ben Shachar.jpg

לשאלות, בקשות ופרטים נוספים:
 

מיה קוטלר, מנהלת שיווק חדשנות, כללית: 052-6057144 | mayako3@clalit.org.il
 

יניב רוזנברג yaniv@yrosenberg.com  | 050-4488962

bottom of page